به گزارش خبرگزاری فارس از آبیک، حجت الاسلام قریش موسوی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری شهرستان آبیک که در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: نخستین فریضه پس از اعتقادات، نماز است و زمانی که پیامبر اکرم(ص) به پیامبری مبعوث شدند بر نماز توجه و تأکید شد.

وی با بیان اینکه طبق آیات الهی نماز انسان را از فحشا و منکر باز می دارد، افزود: پیش از نیاز به قوه قهریه باید فرهنگ نماز در جامعه ترویج یابد و کلانتری ها محلی برای حوادث غیرمترقبه همانند تصادفات باشد نه اینکه برای سرقت و جرایم دیگر افراد به کلانتری ها ارجاع داده شوند.

رئیس ستاد اقامه نماز استان قزوین بالاترین فریضه در اسلام را نماز ذکر کرد و ادامه داد: امام علی(ع) زمانی که برای مصر فرماندار انتخاب می کند معیار ارزیابی را نماز بیان می کند یعنی اگر نماز پیشرفت کند مسؤول هم پیشرفت می کند.

موسوی اضافه کرد: نماز علاوه بر اینکه موضوع دینی، اعتقادی و فردی است والدین باید به عنوان مدیران خانواده مسؤول هستند فرهنگ نماز را در خانواده نهادینه کنند.

وی خاطرنشان کرد: از سه جنبه فردی، خانوادگی و اجتماعی سمتی در زمینه نماز مسؤول هستیم؛ اگر نمازخانه های مدارس و مساجد پر نباشد باید دغدغه داشته باشیم.

این مسؤول حساسیت جامعه در زمینه نماز را کمتر از مسائل دیگر ذکر و تصریح کرد: اگر نسبت به موضوع نماز حساس باشیم و برای مشکلات نماز اقامه کنیم و از صبر و نماز کمک بگیریم، وضعیت جامعه بهتر از این برهه زمانی است.

رئیس ستاد اقامه نماز استان قزوین افزود: در قرآن کریم حدود یک هزار آیه در خصوص نماز و عبادت و ذکر آمده و یک ششم آیات الهی در ارتباط با خالق و مخلوق است.

موسوی ادامه داد: ۱۹ هزار حدیث درباره نماز، آداب، احکام، اسرار و ترویج نماز وجود دارد که سرمایه های عظیمی محسوب می شوند.

وی بر تشکیل شورای اقامه نماز هر دو ماه یک بار در استان ها با ریاست استاندار و شهرستان ها با ریاست فرماندار تأکید و اضافه کرد: مسؤولان باید برای اقامه نماز در شهرستان آبیک برنامه های مختلفی تدوین کرده و این فریضه الهی را در ادارات، مساجد، مدارس، هتل ها و نمازخانه های بین راهی ترویج دهند.

این مسؤول خاطرنشان کرد: برای نهادینه کردن نماز در جامعه به فاکتورهایی همچون تمهیدات لازم، تبلیغ و دعوت مردم به نماز، تعلیم و آموزش توسط روحانیان، معلمان و اساتید دانشگاه و مسؤولان ادارات و هیأت های مذهبی نیاز داریم.

رئیس ستاد اقامه نماز استان قزوین بیان کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری برای نماز باید برنامه کوتاه مدت همانند استفاده از تمام ظرفیت ها، برنامه میان مدت همانند روشن کردن چراغ نماز در تمام خانه ها و خانه های دل مردم و برنامه بلندمدت یعنی تعمیق نماز در جامعه در دستور کار قرار گیرد.

موسوی افزود: مقام معظم رهبری بعضا فرمایشاتی دارند که تبلیغ سخنان ایشان را بالای سر اتاقمان نصب می کنیم اما به مطالبات ایشان اصلا توجه نمی کنیم و انگار نمی شنویم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در الف نهادینه کردن نماز یعنی تمهیدات لازم برای اقامه آن مانده ایم که پس از تحقق آن و اجرای امر تبلیغ، تعلیم و تعمیم می توانیم جامعه مطلوب و مدینه فاضله داشته باشیم.

این مسؤول یادآور شد: با تشکیل شورای اقامه نماز در شهرستان آبیک باید تلاش کنیم شاهد شکوفایی نماز در این شهرستان باشیم.