به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خراسان شمالی، حجت الاسلام رضا احمدی فرد، رییس ستاد اقامه نماز خراسان شمالی، امروز در جلسه این ستاد، با تأکید بر ضرورت ترویج بیشتر فرهنگ اقامه نماز، اظهار کرد: نماز یکی از مهم ترین فرایض الهی است که اهتمام به آن و اقامه آن در اول وقت، باعث بهره گیری از برکات نماز و عامل صعود انسان به مراتب والا است.

وی افزود: نماز اول وقت ازجمله اعمال عبادی است که توصیه های زیادی در مورد آن شده و آیات و روایات فراوانی وجود دارد که هر کدام به یکی از فضائل و برکات خواندن نماز در اول وقت اشاره دارد.

حجت الاسلام احمدی فرد اضافه کرد: خداوند در آیه ۹۲ سوره انعام می فرماید: وَهُمْ عَلَی صَلاتِهِمْ یحافِظُونَ ، حق تعالی در این آیه تأکید می کند که مؤمنان بر نمازهای خویش مراقبت می کنند.

وی تصریح کرد: تفسیر معروف آیه ازجمله نظر بزرگانی چون علامه طباطبایی در المیزان این است که مراد از محافظت بر نماز، محافظت بر وقت نماز است.

حجت الاسلام احمدی فرد گفت: پیامبر اکرم هم (ص) فرمودند: بنده ای که به وقت های نماز اهمیت بدهد، من سه چیز را برای او ضمانت می کنم؛ برطرف شدن گرفتاری ها و ناراحتی ها، آسایش و خوشی به هنگام مردن و نجات از آتش.

وی ادامه داد: امام صادق (ع) هم می فرمایند: نماز اول وقت سبب خشنودی خدا و اقامه آن در آخر وقت مایه عفو خداست.

حجت الاسلام احمدی فرد ادامه داد: حضرت می فرمایند: در مقابل، تأخیر نماز موجب خشم خداست؛ چراکه پیامبر اکرم (ص) به حضرت علی (ع) فرمودند: نماز را با وضوی کامل و شاداب در وقتش به جای آور که تأخیر انداختن نماز بدون جهت، باعث غضب پروردگار است.

وی با بیان اینکه یکی از آثار و برکات نماز برآورده شدن خواسته های ما از خداوند متعال است، با اشاره به داستانی آموزنده، اظهار کرد: جوانی از شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی پرسید: سه قفل در زندگی ام وجود دارد و سه کلید از شما می خواهم! قفل اول این است که دوست دارم یک ازدواج سالم داشته باشم، قفل دوم این است که دوست دارم کارم برکت داشته باشد و قفل سوم هم این است که دوست دارم عاقبت به خیر شوم.

حجت الاسلام احمدی فرد ادامه داد: شیخ نخودکی پاسخ داد: برای قفل اول، نمازت را اول وقت بخوان. برای قفل دوم نمازت را اول وقت بخوان و برای قفل سوم هم نمازت را اول وقت بخوان! جوان با تعجب پرسید: سه قفل با یک کلید؟! شیخ جواب داد: بله نماز اول وقت شاه کلید است.