به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، کارشناس ستاد اقامه نماز استان تهران در این نشست گفت: نشانه نماز مقبول آن است که از نماز قبلی یک درجه بهتر باشد، چنین نمازی رشد دهنده است و به ازای هر نماز، می توانیم یک پله، قدم به قدم کیفیت نماز را بالا ببریم.

حجت الاسلام محمد رحیمی افزود: خداوند در قرآن کریم به سه موضوع و دستور الهی دین خدا، کتب آسمانی و اقامه نماز توصیه و سفارش می کند. تعداد سفارش به امر اقامه نماز در قرآن کریم بیشترین سفارش است و واژه صلواه ۹۸ بار، واژه عبادت ۲۷۵ بار و واژه ذکر ۲۹۹ بار در قرآن تکرار شده است. امر به نماز ۱۲ بار به صورت جمعی و ۵ بار به صورت فردی در قرآن کریم آمده است.

وی اظهار کرد: رسیدن به مقام بالای الهی شامل محسنین (کسانی که در راه خدا مالشان را انفاق می کنند)، متقین، مخبتین (افرادی که نور چشمی های خدا هستند)، مفلحین (کسانی که اهل اقامه کننده نماز هستند) و مومنین است.

رحیمی اظهار کرد: دین به دنبال آن است که افراد جامعه را فرهنگ پذیر کند و دعوت از طریق تغییر نگاه نسبت به دین و شناخت صحیح و دقیق از گیرنده از ارکان ابلاغ و دعوت است و از الزامات اصول دعوت آن است که با توجه به نوع مخاطب، نوع و شیوه دعوت به نماز باید متفاوت باشد و مخاطب شناسی روان شناختی، مخاطب شناسی جامعه شناختی و مخاطب شناسی مردم شناسی از انواع مخاطب شناسی است.

وی اصول دعوت (دعوت کننده) را شروع از خود، جامعیت و تدریجی دانست و درباره راه های جذب دانشجویان به نماز به رفتارسازی ، عادت سازی و عقیده سازی، گفت: ۹۵ درصد انسانها دگر الگو بوده و از ظرفیت پذیری بالایی برخوردارند و تنها ۵درصد انسانها خود الگو هستند و برای آن که رفتارهای الگویی ما تأثیرگذار باشد سه شرط باید رعایت شود در شرایط مساوی اهل عمل باشیم، پیش چشم مخاطب باشد و رفتار ما همیشگی باشد.

رحیمی درباره شاخصه های اهمیت نماز به محوریت نماز در امور مادی، دین، تکرار معنادار واژه صلوه در قرآن و روایات، حساسیت شیطان نسبت به نماز پرداخت و بر طبق منویات مقام معظم رهبری بر سه شاخصه همگانی شدن نماز، تبیین اهیمت نماز و آسان شدن دسترسی به نماز در ترویج نماز تأکید داشت.

جلسه شورای اقامه نماز واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با حضور معاون آموزشی وپژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، معاون دانشجویی وفرهنگی واحد تهران مرکزی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی، مدیر امور فرهنگی و فوق برنامه و مسئولان ستاد اقامه نماز واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به میزبانی واحد تهران مرکزی برگزار شد.

در این جلسه پس از بحث و بررسی درباره مسائل مربوط به ستاد اقامه نماز در واحد تهران مرکزی مواردی از قبیل: مستندسازی فعالیتهای واحدها، برگزاری جلسات ستاد اقامه نماز واحدهای دانشگاه به صورت مستمرو ارائه صورتجلسات به دبیرخانه استان تهران، تصمیم گیری در مورد پرداخت عیدی ائمه جماعات استان تهران و ارائه طرح موضوع در شورای استان تهران به جهت تصویب آن مورد تصویب قرار گرفت.

برگزاری جلسه ای درباره برنامه ریزی و ارائه تغییراتی پیرامون پاره ای از برنامه های ستاد اقامه نماز استان تهران مطرح شد.

در ادامه جلسه مسئولان ستاد اقامه نماز واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران پیرامون فعالیت های فرهنگی انجام شده در حوزه نماز توضیحات مبسوطی ارائه دادند که از جمله آن می توان تعداد آثار جمع آوری شده جشنواره استانی نماز با نام قبا ، ارائه پیشنهادات درباره فرم های ارزیابی مربوط به نماز و نمازخانه ها را نام برد.