به گزارش خبرنگار خاورستان، آیت الله سید علیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی صبح امروز در دیدار ائمه جماعات و رابطین ستاد اقامه نماز دستگاه های اجرایی خراسان جنوبی، ضمن تسلیت شهادت امام محمد تقی (ع)، اظهار کرد: باید همه با هم به اصل نماز سفر کنیم و اهمیت کار خود را بیش از پیش مد نظر داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی تصریح کرد: یکی از تفاوت های بزرگ انسان با سایر موجودات چهار اصل است که انسان نسبت به آن احساس و جاذبه دارد.

آیت الله عبادی بیان کرد: یکی از آن چهار اصل عشق انسان به علم است هر چند بعدا به یک ابزاری برای رفع نیازهای انسان تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: عشق انسان به زیبایی ها از دیگر اصول تفاوت های انسان با دیگر موجودات است؛ انسان دربسیاری از امور زندگی از جمله پارچه و لباس سعی می‌کند زیبا باشد و با شروع این نوع زیبایی نهایتا به زیبایی‌های الهی و انسانی می‌رسد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: انسان در مقابل نیکی خود را مدیون به کسی می‌بیند و حس احسان نیز یکی دیگر از چهار اصل است که این خود مقدمه ای در سطح گسترده است.

آیت الله عبادی با بیان اینکه چهارمین و آخرین اصل حس پرستش است که اختیاری نیست، عنوان کرد: بنده یعنی در بند بودن و انسان در بند قرار می‌گیرد چون خلقتا روحیه او این‌گونه است گاهی انسان تصور می‌کند اگر خدا را عبادت نکند رها شده اما اینطور نیست؛ بنده آفریده شده و مورد لطف خداوند است.

وی اذعان کرد: گاهی بعضی، اشتباهاتی انجام می‌دهند و خیال می کنند چنانچه از مظاهر دین فاصله بگیرند از عبودیت و بندگی خارج شده اند در حالی که این طور نیست.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان این‌که تکلیف یک نوع ریاضت است، تصریح کرد: انسان می‌خواهد از زیر بار تکلیف خود را آزاد کند و نفس انسان که راحت طلب است در صدد برداشتن موانع و قیود از پیش روی خود است.

آیت الله عبادی گفت: انسان دنبال این است که به هیچ چیز پایبند نباشد از آن طرف ذاتا پایبند آفریده شده است و می‌خواهد هم وجدانش را ارضا کند که من دین دارم و هم تکلیف را از دوش خود بردارد.

وی با بیان این‌که خدا می‌فرماید “فلسفه خلقت انسان عبادت خدا است”، افزود: استکبار جهانی همواره طرفدار دین سکولار است اما یک فقیه بر احکام دین این تقسیم بندی را قبول ندارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: انسان برای عبادت آفریده شده است و تنها چیزی که انسان را اشباع می‌کند خدا است اما عبادت خدا تنها نماز نیست؛ هر کاری که از نظر کارشناسی وظیفه  وقربه الی الله باشد این عبادت است.

آیت الله عبادی نماز را به معنای تراز دانست و یادآور شد: هر کاری که انجام می‌دهید، در لحظه فراغت پیش خدا آمدید و به خدا گزارش می‌دهید اکنون می‌خواهید خود را تراز کنید و خود را محک بزنید که آیا کارم برای خدا بوده یا نه ؟

 وی تصریح کرد: همان طور که جنس اصلی و فرعی در بازار داریم در آخرت نیز همین گونه است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: شما عزیزانی که در محیط کاری به نماز و اسلام می‌پردازید این کار بزرگی است؛ اگر به معنی درست باشد در هیچ جا شکست نخواهیم خورد و اگر امور ما خراب و اقتصاد ما آسیب دیده به خاطر خراب بودن نماز است.