سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه مساجد بین‌راهی به غیر از محلی برای نماز می‌توانند خدمات دیگری به مسافران ارائه دهند، گفت: مساجد بین‌راهی مناسب سفرهای داخلی را افزایش خواهند داد.

احد آزادی خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در توضیح بررسی “طرح مدیریت، احداث، تجهیز، نوسازی و بازسازی مساجد و نمازخانه‌های بین‌راهی کشور” که در دست کمیسیون فرهنگی مجلس است، گفت: طبق اصلاحیات صورت گرفته در این طرح ساخت و سازهای مساجد بین‌راهی زیرنظر بنیاد مسکن خواهد رفت که این اتفاق به دلیل آنکه حساب صد امام(ره) را در اختیار دارد و اقدامات خوب این بنیاد به‌ویژه در بازسازی و نوسازی خانه‌ها در روستاها قابل‌دفاع است.

مساجد بین‌راهی به غیر از محلی برای نماز می‌توانند خدمات دیگری به مسافران ارائه دهند

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه مساجد بین‌راهی با مشکلات متعددی رو به رو هستند، افزود: این مساجد تاکنون زیرنظر ستاد اقامه نماز کشور بوده اما این ستاد عملا مجری امور عمرانی نبوده است لذا دادن یک ماموریت جدید به بنیاد مسکن می‌تواند موجب افزایش کمی و کیفی این مساجد و در ادامه آسایش زائران و مسافران در جاده‌ها شود چراکه این مساجد به غیر از محلی برای نماز می‌تواند خدمات دیگری را نیز به مسافران بدهد.

تامین منابع مورد نیاز مساجد بین‌راهی بر عهده سازمان اوقاف قرار گرفت

وی با اشاره به دلایل برگشت خوردن طرح مدیریت، احداث، تجهیز، نوسازی و بازسازی مساجد و نمازخانه‌های بین‌راهی کشور از شورای نگهبان به مجلس، توضیح داد: از آنجا سازمان اوقاف و امور خیریه متولی امور وقفی است و بخشی از امور وقفی نیز در حوزه مساجد است تامین منابع مورد نیاز مساجد برای رفع ایراد وارده ازسوی شورای نگهبان به این طرح، مبنی بر اینکه مشمول اصل ۵۷ قانون اساسی (دولتی بودن) می‌شود، بر عهده این سازمان قرار گرفته است، البته کار اجرای با بنیاد مسکن خواهد بود.

میرزاده به ضرورت خروج مساجد بین‌راهی از نمازخانه‌های صرف اشاره کرد و گفت: باید این مساجد را به‌عنوان مراکز چند منظوره در نظر گرفت و صرفا برای اقامه نماز مورد دفاع نیست چراکه در جاده نزولات آسمانی، حوادث غیرمترقبه و تصادفات جاده‌ای و… وجود دارد و این مساجد می‌تواند یک مأمن برای اسکان مسافران در مواقع ضروری باشد.

مساجد بین‌راهی مناسب می‌توانند سفرهای داخلی را افزایش دهند

این نماینده مجلس ادامه داد: این مساجد می‌تواند استراحتگاهی برای مسافران سالخورده و کم سن نیز به شمار آیند ضمن آنکه ساخت چنین مساجدی می‌تواند ترس از ماندن در جاده را به دلیل گرانی هتل‌ها و مسافرخانه‌ها یا تکمیل بودن ظرفیت آن‌ها از بین برده و سفرهای بین شهری داخلی را افزایش دهند.

ضرورت چند منظوره کردن مساجد بین‌راهی

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه این روان‌سازی و انگیزش برای سفر، توسعه اقتصادی را به دنبال خواهد داشت، اضافه کرد: سرویس‌های بهداشتی با کیفیت، مراکز خرید مناسب، ارائه خدمات پزشکی مختصر و ضروری و زیبای محیطی پیرامون مساجد می‌تواند سفرهای داخلی را افزایش داد.