گروه اجتماعی ـ کتاب «راه‌های تکمیل نماز» نوشته حجت‌الاسلام محمد ابراهیم کفیل است که توسط ستاد اقامه نماز انتشار یافته است.

به گزارش ایکنا از فارس، کتاب «راه‌های تکمیل نماز» نوشته حجت‌الاسلام محمد ابراهیم کفیل، رئیس سابق مرکز تخصصی نماز است که توسط ستاد اقامه نماز انتشار یافته و توزیع شده است. در این نوشتار این کتاب را بیشتر معرفی می‌کنیم.
این کتاب در سه فصل با عنوان دو مشکل اساسی نماز؛ چه کنیم نماز برای ما مهم باشد و چه کنیم نمازهایمان کامل شود؟ و در ۱۲۴ صفحه نوشته شده است.
در این کتاب می‌خوانیم: همان‌گونه که «اندیشه دو تفکر» ویژگی در بعد معرفت و شناخت است که سبب تمایز انسان از حیوان می‌شود، به یقین در بعد علم هم اطاعت و عبادت آگاهانه و توام با اختیار آنان را از مخلوقات جدا می‌سازد.
در صفحه ۶۸ این کتاب به حدیثی گرانقدر از نبی مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله برمی‌خوریم که فرمودند: ممکن است دو نفر از امت من مشغول نماز شوند و (در ظاهر) رکوع و سجده‌ای یکسان به جا آورند و حال آنکه فاصله بین نمازشان همچون فاصله بین آسمان و زمین است.
همچنین در معنای حضور قلب آورده است که یعنی انسان بداند مشغول چه کاری است و با توجه کامل آن را انجام دهد، فقط به کاری که انجام می‌دهد توجه داشته و به امور دیگر بی توجه باشد.
در روایات تعبیر یعلم ما یقول فیهما؛ بداند در نماز چه می‌گوید و تعبیر لم یحدث فیهما بشیء من امور دنیا؛ به کاری از امور دنیا در نمازش فکر نکند، وارد شده است.
نویسنده از دیگر عوامل کامل‌تر به جا آوردن نماز را توجه به اسرار نماز می‌داند، اسراری که در کتاب‌های آداب الصلاه و اسرار الصلوه اشاره شده و به‌عنوان مثال درباره فلسفه وضو به حدیثی از امام باقر (ع) استناد می‌فرماید که فرمودند: وضو یکی از مقررات الهی است تا مردان مطیع را از مردمان عامی مشخص نماید.
یادآور می‌شود، علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه کتاب «راه‌های تکمیل نماز» به ستادهای اقامه نماز سراسر کشور و یا سایت قنوت qunoot.net مراجعه کنند.