رییس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه نیازمند تربیت طلاب برای تبلیغ در عرصه بین المللی هستیم، گفت: طلبه فعال و کوشا هرگز بیکار نمی‌ماند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین قرائتی رییس ستاد اقامه نماز، در همایش اختتامیه بیست و ششمین دوره از مسابقات تلویزیونی قرآن کریم و تجلیل از دانش آموزان برگزیده درس‌هایی از قرآن کریم که در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد، گفت: مبلغان نباید تنها به ایام و مناسبت‌ها اکتفا کنند بلکه باید در همه ایام از امر تبلیغ غفلت نکنند.

وی افزود: تبلیغ چهره به چهره، بهره‌مندی از متن قرآن، تنوع در ارائه محتوا مانند استفاده از احکام و داستان، نکته‌برداری، یادداشت محتوای سخنرانی و انتقال تجربیات در تبلیغ مفید بسیار موثر است؛ بنده نیز در دوران تبلیغ همین موارد را به کار گرفتم.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با بیان اینکه مبلغ نباید به دنبال اسم و رسم باشد، ابراز کرد: انسان همه افعالش باید برای خداوند باشد و در کارها قصد قربت داشته باشد اما در امر تبلیغ این چنین نیست حتی انسان اگر قصد قربت نیز نداشت نباید از تبلیغ غفلت کند.

رییس ستاد اقامه نماز با تاکید بر لزوم برگزاری جلسات خانگی تحت اشراف کارشناس دینی، اظهار داشت: این مراسمات و هیئات نباید تنها به ماه رمضان و محرم اختصاص داشته باشد بلکه در همه سال انجام این مهم ضروری است تا نسل جدید و فرزندان با معنویت آشنا و مانوس شوند چرا که این امر در تربیت دینی آنها بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: مبلغ نباید منتظر فراهم شدن امکانات باشد بلکه اگر امکانات نیز وجود نداشت نباید از تبلیغ غافل شود همچنین مبلغ نباید به جناح یا حزب سیاسی وابسته باشد چرا که این امر انسان را متعصب کرده و از انجام کار فرهنگی بازمی‌دارد.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با بیان اینکه طلاب نباید تنها به دروس حوزه‌ علمیه اکتفا کنند بلکه باید از تعطیلات ایام سال برای فعالیت‌های فرهنگی یا کسب علوم دیگر بهره ببرند، گفت: امروز دروس حوزه و دانشگاه لازم است اما کافی نیست، تعطیلی سه ماهه یا بیست روزه برای طلبه بی معنا است.

رییس ستاد اقامه نماز با تاکید بر اینکه طلاب و دانش‌پژوهان باید نفس خود را در برابر انحرافات تقویت کنند و از اصل و هدف غفلت نکنند، عنوان کرد: قرآن علم است و بسیاری از علوم را می‌توان از آن استخراج کرد برای مثال در قرآن کریم ۲ هزار و ۶۰۰ نکته حقوقی، ۳۰۰ نکته مدیریتی و بیش از ۳۰۰ نکته سیاسی ذکر شده است بنابراین طلبه‌ها از تعطیلات حوزه کم کنند و به کسب علم بپردازند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی سفر کردن را در امر تبلیغ بسیار مهم دانست و گفت: سفر تجربه مبلغ را افزایش می‌دهد.

وی اظهار داشت: ما امروز لیسانسه بیکار زیاد داریم اما صد طلبه بیکار نداریم البته به شرط آنکه نهج البلاغه و قرآن در دستشان باشد اگر طلبه اهل کسب مهارت باشد بیکار نمی‌ماند امروز ما به شدت به طلبه نیاز داریم تا در داخل و خارج به امر تبلیغ مشغول شود.