آستارا – ایرنا – نخستین اجلاس ترویج نماز در بندر مرزی آستارا با شرکت مسئولان استانی و محلی و با تجلیل از فعالان و مروجان این فریضه دینی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا مسئول ستاد اقامه نماز استان گیلان روز سه شنبه در نخستین اجلاس ترویج نماز در سالن اداره تبلیغات اسلامی آستارا گفت: ترویج معنویت و نماز، مهمترین تفاوت حکومت اسلامی با سایر حکومت هاست و امام راحل با ابزار نماز، برای جنگ با استکبار قیام کرد.
حجت الاسلام ابوطالب حجازی افزود: اقامه نماز، انسان را به خدا نزدیک می کند و پروردگار حکیم، محبت انسان های نمازخوان را در دل دیگران قرار می دهد و بزرگانی همچون امام امت، با اظهار بندگی به خداوند، در دل ها جای گرفتند.
وی ادامه داد: با وجود پیشرفت های علمی و فناوری کشورمان بعد از انقلاب اسلامی، اگر معنویت از ما سلب شود، از کشورهای دنیا عقب خواهیم ماند.
او بیان کرد: خدا در قبال هدیه کوثر به پیامبر اسلام (ص)، از او اقامه نماز خواست و این امر نشانگر اهمیت این فریضه الهی است و باید همگان در احیا و ترویج آن کوشا باشیم.

** اقامه نماز جماعت از ملاک های ارزیابی مدیران آستاراست
فرماندار آستارا نیز در این اجلاس گفت: اقامه نماز جماعت از شاخص های ارزیابی عملکرد مسئولان اداره های این شهرستان است و آموزش و پرورش نیز با توجه به شمار بالای دانش آموزان و مربیان، به ترویج این فریضه اهمیت ویژه قائل شود.
حسن رستم زاد افزود: شهدای دفاع مقدس در فضای نماز و معنویت رشد کرده بودند و دستگاه های متولی، به اشاعه نماز برای تربیت نسل های متعهد و سالم اهمیت دهند.
وی ادامه داد: اقامه نماز جماعت در فرمانداری آستارا جدی گرفته می شود و مسئولان برپایی آن را در اداره ها، دانشگاه ها و غذاخوری های بین راهی پیگیری کنند.

** نماز جماعت در ۳۵ اداره آستارا اقامه می شود
رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا نیز در این اجلاس گفت: در ۳۵ دستگاه و نهاد اداری این شهرستان نماز به صورت جماعت اقامه می شود و از ۱۶۰ مدرسه، ۵۵ مورد یعنی یک سوم دارای نمازخانه است و ۱۵ امام جماعت برای اقامه نماز در مدارس حضور می یابند.
حجت الاسلام ابراهیم حاتمی افزود: در آستارا ۱۰۲ باب مسجد وجود دارد و ۹۲ باب آن در برنامه های دینی و مذهبی فعال است و در ۴۳ مسجد ، نماز جماعت اقامه می شود.
وی اظهار کرد: فقط در سه دانشگاه آستارا نماز جماعت برپا می شود و برخی از غذاخوری های بین راهی این شهرستان نمازخانه دارند اما باید به وضعیت آنها رسیدگی شود.
در پایان این اجلاس با اهدای جوایزی از فعالان و مروجان نماز در آستارا تجلیل شد و با حضور مسئولان، سالن نمازخانه بنیاد شهید و امور ایثارگران این شهرستان افتتاح شد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.