اجلاسیه نماز شهرستان فسا با سخنرانی حضرت ایت الله ابوالقاسم علیدوست در سالن آمفی تئاتر این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان فارس و به نقل از حجت الاسلام نجفی اجلاسیه نماز شهرستان فسا با حضور مسئولین شهرستان، امام جمعه، فرماندار، فعالان فرهنگی و نخبگان، مسئولین ادارات و رابطین نماز، ائمه جماعات، آقای ذوالانوار مدیر ستاد و حاج آقا سقاچی قائم مقام ستاد اقامه نماز استان فارس و سخنرانی حضرت ایت الله ابوالقاسم علیدوست در سالن آمفی تئاتر این شهرستان برگزار شد.

در این اجلاسیه بزرگ پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و سخنان حجت الاسلام جمالی زاده امام جمعه و کرمی فرماندار و اجرای گروه سرود نماز، آیت الله علیدوست با موضوع ظرفیت شناسی نماز در فرایند صلاح جامعه سخنرانی نمود.

آیت الله علیدوست گفت: یکی از راه های صلاح جامعه و افراد نماز است جامعه بدون نماز ممکن است خیلی از مراحل اخلاق را طی کند اما سر ندارد چنانچه اگر جامعه ای در آن نماز باشد ولی حقیقت نماز نباشد ناقص است اما آنچه در راس جامعه دینی قرار دارد نماز است نماز برای صلاح کشور و نظم کشور نقش دارد و اثرگذار است.

وی گفت: در روایات بی شماری از نماز به ستون دینی تعبیر شده است، امام باقر(ع) فرمودند مثل و حالت نماز در بدن ایمان مثل خیمه و عمود خیمه است، البته تنها عمود کافی نیست ولی بدون عمود خیمه برپا نمی شود. ایشان افزودند: در قران کریم خداوند متعال۶۲ بار از نماز یاد می کند، قرآن با نماز شروع می شود (الذین یقیمون الصلاه) و با نماز تمام می شود ( فصل لربک والنحر) و با نماز ادامه پیدا می کند، فقها فرمودند: کسی که منکر نماز باشد اگر انکارش به خدا و رسول برد در زمره مسلمانان نیست.

آیت الله علیدوست در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما سه مرحله از نماز داریم: ۱-اصل نماز خواندن در مقابل کسانی که نماز نمی خوانند.   ۲- خواندن نماز با شرایط یعنی حمد را صحیح بخواند وضو را صحیح بگیرد و بقیه شرایط.   ۳-اتحاد وجودی پیدا کند با نماز یعنی حقیقت نماز جزء وجود ما شود انسان وقتی به ظرفیت نماز پی میبرد که با حقیقت نماز اتحاد وجودی پیدا کند. اگر بخواهیم فرد و جامعه صلاح پیدا کنند یکی از راه های آن نماز است البته نمازی که به مرحله سوم برسد.

وی همچنین گفت: ما به دو چیز مأمور هستیم: ۱- نماز خواندن  ۲- اقامه نماز وامر اهلک بالصلاه فلذا اگر نماز خواندن حق الله است اقامه نماز حق الناس است، پس همه ما مسئولین در قبال اقامه نماز در جامعه مسئول هستیم.

در ادامه آقای ذوالانوار مدیر ستاد اقامه نماز استان در رابطه با شیوه و مهارت های دعوت به نماز مطالبی ایراد نمودند.