به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان چهارمحال و بختیاری به نقل از خبرگزاری تسنیم ، حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمدعلی نکونام ظهر امروز در جلسه شورای اقامه نماز استان اظهار داشت: در خصوص نماز جماعت در ادارات و مدارس باید یک برنامه‌ریزی جدی داشت که متاسفانه علی‌رغم همه کارها و مطالبات، هنوز نماز جماعات در ادارات جایگاه خوبی پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: نماز مسئله کلیدی و جهت‌دهنده است پس قطعا جایگاه نماز جماعت ویژه‌تر و برکات خاص خود را دارد که این امر در مدارس و ادارات مهم است زیرا که جامعه هدف این مکان‌ها هر کدام نقش تربیتی را در جامعه ایفا خواهند کرد.

امام جمعه شهرکرد افزود: دانش‌آموزان، آینده سازان و ادارات، کانون خدمات هستند که اگر با نماز مأنوس نباشند، تبعات آن در جامعه مشخص خواهد شد و کسر از نماز منجر به کسر گذاشتن در جاهای دیگر نیز می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: برای همین باید موانع در زمینه نماز جماعات برطرف و زمینه حضور گسترده در ادارات و مدارس فراهم شود، همچنین مدیران مدارس و دستگاه‌ها در نماز جماعت حضور پررنگ داشته باشند.

 امام جمعه شهرکرد در ادامه با بیان اینکه در مورد غسل، کفن و دفن و نماز اموات در استان با مشکل مواجه هستیم، گفت: قرار بود ستاد اقامه نماز متولی آموزش این امر باشد و افراد آموزش دیده منضبط تحت نظارت شهرداری‌ها در غسالخانه‌ها مستقر شوند که گزارشات امروز غیر از این است.

نکونام گفت: متأسفانه در برخی جاها افراد غیرعالم و کسانی که اطلاعات کافی در مورد غسل و کفن ندارند در غسالخانه‌ها مستقرند که این یک خلأ است و ما نسبت به میت تکلیف داریم و این یک امر واجب کفایی است که باید انجام شود.

وی در ادامه افزود: حضور مردم در مساجد و مصلی‌ها در امشب فراتر از شب نوزدهم خواهد بود که با رعایت دستورالعمل‌ها برنامه شب قدر امشب نیز انجام خواهد شد و شخصیت اجتماعی و قانون‌مندیمان به نمایش گذاشته می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عزیز الله میراحمدی در ادامه جلسه اظهار داشت:  ۳۱۰ امام جماعت در دستگاه‌های اجرایی در حال فعالیت هستند که تنها ۱۰۵ نفر از این افراد را سازمان تبلیغات به ادارات اعزام کرده است که مابقی یا از قبل امام جماعت ادارات بوده و حکمشان تمدید نشده، یا از طریق همان اداره دعوت شده‌اند و یا مکان‌های دیگر امام جماعت را به ادارات اعزام کرده‌ که این امر مخالف آیین‌نامه مصوب هیئت وزیران است.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان گفت: نماز جماعت در ادارات در حال حاضر تعطیل است که این موضوع در ستاد مبارزه کرونا مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت صدور اجازه مجدداً از سر گرفته می‌شود.

فرحناز قائدامینی، مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری، در ادامه جلسه گفت: فعالیت‌های اقامه نماز از سال ۹۷ با سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش به صورت عملیاتی تشکیل و اجرایی شد که تربیت دانش آموزان در ۶ ساعت مطرح می‌شود که مهمترین آن،  آموزش عبادی، اعتقادی و مذهبی است.

وی به برنامه‌های این اداره در زمینه نماز اشاره کرد و گفت: حضور نماینده ولی فقیه و مسئولان آموزش و پرورش در مدارس تصمیم گرفته شد که به همین ترتیب در تمامی مناطق ائمه جمعه و جماعات همراه رئیس آموزش و پرورش در مدارس حضور  پیدا کردند.

قائدامینی خاطرنشان کرد: آموزش عملی نماز در مدارس ابتدایی به منظور آموزش نماز، توزیع ۱۳ هزار کتاب به عنوان« بوستان احکام نماز» به عنوان منبع آموزشی ویژه پایه‌های اول تا ششم ابتدایی، اقامه نماز جماعت در اولین روز بازگشایی مدارس، تهیه و تنظیم دستورالعمل جامعه زنگ نماز، برنامه‌ریزی دانش آموزان برای حضور در میعادگاه‌های نماز جمعه و غیره از جمله فعالیت‌های این اداره کل در سال گذشته در خصوص اقامه نماز در مدارس بود.