به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان مرکزی ، حجت‌الاسلام صفر قربان‌پور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر برگزاری نماز عید فطر در مصلی‌ها، مساجد و حسینیه‌ها در شرایط کنونی ۲ اصل کلی وجود دارد.

وی افزود: در تمامی شهرستان‌ها این اجازه عمومی داده شده که مساجد و حسینیه‌ها فعال باشند و بخشی از جمعیت نمازگزاران را در قالب جریان مردمی گسترده داشته باشیم که اجتماع یک‌باره گسترده شکل نگیرد و پیرو این مساله در استان مرکزی نیز به تمامی مساجد اجازه برگزاری نماز عید فطر داده شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی افزود: مساجدی که امام جماعت ندارند برای برگزاری نماز عید فطر با مشکل مواجه می‌شوند و اگر بتوانند فردی را به‌عنوان امام جماعت معرفی کنند، اشکالی ندارد.

حجت‌الاسلام قربان‌پور گفت: در مصلی‌های بزرگ مانند مصلی شهر اراک هنوز اجازه حضور گسترده برای برگزاری نماز عید فطر داده نشده است، چراکه در شرایط بیماری کرونا ممکن است ازدحام جمعیت ایجاد خساراتی را به‌دنبال داشته باشد و قرار است در صورت اجرای یک دستورالعمل مبنی بر حضور حداقلی جمعیت و با رعایت حداکثری الزامات بهداشتی این اجازه داده شود.

وی گفت: اگر بتوان در فضاهای مسقف به‌ویژه فضای باز، جمعیت را با کیفیتی توزیع کرد که تمرکز ایجاد نشود، بهترین روش برای اقامه نماز عید فطر انجام می‌شود و امیدواریم در استان مرکزی این روش پاسخ‌گو باشد و ستاد پدافندزیستی نیز کلیات این امر را پذیرفته است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی عنوان کرد: نماز عید فطر باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همراه با فاصله‌گذاری اجتماعی به اندازه شرعی یعنی یک متر از جلو و دوطرف اتصال صف برگزار شود تا اقامه جماعت صدق کند.

حجت‌الاسلام قربان‌پور افزود: استفاده از فضای باز مساجد برای برگزاری نماز عید فطر به شرطی که بتوانند اتصال صفوف را برقرار سازند، مشکلی ندارد.