به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کشور، مردم این سرزمین قهرمان پرور، در سوم خرداد سال ۶۱ خرمشهر را که با شروع جنگ تحمیلی ٣۵ روز زیر شدیدترین حمله ها و تهاجم رژیم بعث ایستادگی کرد، با دستان پرتوان رزمندگان مدافع مرز و سرزمین خود بار دیگر از دشمن پس گرفتند تا درسی برای دشمنان در آینده باشد که این ملت بر سر عزت خود ایستادگی کرده و هیچ مسامحه ای نمی کند.

در این روز با رشادت های دلیرمردان و رزمندگان وارسته هشت سال جنگ تحمیلی این نکته مهم به اثبات رسید که ذره ای از خاک ایران اسلامی از آن تا زمانی که دلیرمردان و سلحشوران این خاک زنده هستند، به دست دشمن نخواهد افتاد.

سربازان انقلاب اسلامی با هدف آزادسازی خرمشهر، عملیاتی گسترده را به نام بیت المقدس طراحی کردند، این عملیات با رمز یا علی ابن ابی طالب(ع) در ۳۰ دقیقه بامداد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ هجری خورشیدی آغاز شد.

در این بازپس گیری تمام ایران اسلامی یک صدا و همسو سهیم بوده و نقش خود را ایفاء کردند، کرج نیز از این قاعده مستثنی نبود و امروز یادگارانی از آن سال های رشادت و دلیرمردی برجای مانده که یاد و خاطره هم رزمان خود را زنده می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رمضان جنتی رضوی که پس از دفاع مقدس بر اثر جراحات آن دوران به شهادت رسید و شهید بزرگوار علی گروسی که او هم در عملیات کربلای ۵ به فیض شهادت نایل شدند رزمندگان کرجی بودند که نخستین اذان را در مسجد جامع خرمشهر پس از آزادی سر دادن و نخستین نماز جماعت را اقامه کردند. در حالی که هنوز خرمشهر به طور کامل پاکسازی نشده بود.

شهید گروسی اذان را در حالی که هنوز وقت نماز نرسیده بود سر داد و همین اذان باعث شد تا ۲ هزار نیروی عراقی خود را تسلیم رزمندگان اسلام کنند و پس از آن هنگام نماز ظهر نخستین نماز جماعت به امامت شهید جنتی رضوی اقامه شد.

حمید احدی و اباذر خدابین از یادگاران گرانقدر این حماسه مهم و ملی به شمارمی روند که همراه با سلحشوران کرج در شهر به اسارت رفته خرمشهر توانستند سهم کرج را در این میدان رقابت برای ایثارگری ایفا کنند و در گفت و گو با ایرنا به روایت بخشی از آن ایثارگری ها و ماجرای نخستین اذان و نماز جماعت در مسجد جامع خرمشهر پس از آزادی پرداختند.

عملیات فتح المبین مقدمه ای برای این فتح الفتوح بود که با تیپ های مختلف سپاه شکل انجام شد که یکی از آن تیپ ها تیپ المهدی کرج بود که به نوبه خود توانست در بازپس گیری خاک متبرک شده به خون شهدا در خرمشهر ایفای نقش کند.